Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Popis materiálů a pojmů
Popis materiálů a pojmů:

MOLA

Mola neboli Molas je ručně vyráběná textilie obyvatel kmene Kuna, jejíž podstata spočívá se vrstvení, našívání a následném prostřihávání jednobarevných látek.

Mola je součástí tradičního ženského oděvu obyvatel kmene Kuna (zdobí zejména přední části halenek). Indiáni kmene Kuna jsou původními obyvateli oblasti Urabá, která se nachází na pomezí Kolumbie a Panamy.

Mola se vyrábějí tak, že se sešijí dvě nebo více vrstev různobarevných látek. Části jednotlivých vrstev se pak odstřihnou a ručně sešijí, aby vznikaly různé geometrické, zoomorfické nebo kmenové obrazce s kulturními nebo náboženskými motivy.

Jelikož se nejedná o masovou výrobu, každá mola je jedinečná, každý vzor je originál.

 

KMEN KUNA

Indiáni kmene Kuna jsou původními obyvateli oblasti Urabá, která se nachází na pomezí Kolumbie a Panamy. Příslušníci tohoto kmene v počtu asi 50 000 osob obývají souostroví San Blas v Karibském moři a přilehlé pobřeží Panamy a Kolumbie. Gunové hovoří jazykem guna, živí se rybolovem a kopaničářským pěstováním kokosových ořechů, plantainů a kakaovníku. Mezi ostrovy se pohybují na ručně dlabaných kánoích a jejich tradičním rukodělným výrobkem jsou pestrobarevné látky molas s geometrickými vzory, které slouží jako ženský kroj i suvenýry pro turisty.

 

TANGATA MANU

Tangata manu (v překladu ptačí muž) je vítěz tradiční soutěže kmenů z Velikonočního ostrova (Rapa Nui).

Zástupci různých kmenů Rapanui pořádali každoročně soutěž o titul posvátného ptačího muže, který po celý rok zastával vojenské a politické vedení ostrova. Tento jarní obřad měl poctít boha stvořitele Make-Make.

Soutěž spočívala v získání prvního vajíčka od ptáka jménem Rybák černohřbetý (manu tara), sídlícího na ostrůvku Motu Nui („velký ostrov“). Tento ostrůvek se nachází jižně od Velikonočního ostrova a je také vrcholem podmořské sopky. Poté soutěžící plavali zpět do Rapa Nui a vystoupali na mořský útes Rano Kau.

 

KMEN WAYUU

Kmen Wayuu (nebo Goahiro, Guajiro) je etnická skupina jihoamerických indiánů nacházející se na vyprahlém poloostrově Guajira na hranicích severní části Kolumbie a na severozápadní části Venezuely. Název Goachirové (Guajiro) těmto indiánům dali španělští osadníci, sami Goachirové se označují jako Wayuu.

Wayuuové byli v posledních dvou staletích vystaveni silné akulturaci, jejich jazyk i tradiční kultura proto pomalu mizí. Dodnes si udrželi tradiční šamanismus, avšak jeho současná podoba je již ovlivněná křesťanstvím. Mezi šamany převažují ženy a jejich rituály jsou většinou tiché a nenápadné.

Jedním z nejvýznamnějších aspektů jejich kultury, je umění tkaní, které je pro ně symbolem moudrosti, inteligence a kreativity. Každá matka kmene Wayuu učí svoji dceru tkát a háčkovat a díky tomu se tato tradice stále udržuje při životě.

 

TAGUA

Ořechy Tagua jsou plodem palmy zvané Phytelephas (Slonovník), která roste zejména v deštných pralesech Jižní Ameriky (Kolumbie, Ekvádor). Semena Tagua mají kulovitý tvar, jsou silné, ale lehké. Díky svým vlastnostem i podobě se slonovinou se jim také říká "rostlinná slonovina", "slonovinová semena“ nebo "slonovinové ořechy“. Tato semena se brousí, barví a následně se z nich vyrábí různé šperky, figurky a jiné výrobky nahrazující pravou slonovinu.

 

RARI

Rari je vesnice, která se nachází v chilské provincii Linares, v blízkosti známých horkých pramenů Panimávida a Quinamávida. Mezi důležité aktivity v této oblasti patří řemesla, a to především ručně vyráběné výrobky z koňských žíní.

 

COPIHUE

Květina copihue [co-pee-way] je běžně známá spíše jako chilský zvonek. Je národní květinou Chile a roste v lesích v jižní části Chile (Valdivia), kde tvoří součást flóry mírných deštných lesů.

 

CUECA

Cueca [ˈkweka] je hudební a taneční styl pocházející z oblasti Chile, Argentiny a Bolívie. V Chile má cueca status národního tance, kde byl jako takový oficiálně prohlášen Pinochetovou diktaturou 18. září 1979.

 

MANU PIRI

Manu Piri je posvátný symbol, který v kultuře Rapa Nui představuje spojení rodiny, plodnost, prosperitu, pohodu a sílu.

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

Kde nás najdete

Osobní odběr:

Lišanská 783/22, Praha 6
161 00

Telefon:

+420 608 105 060

 

 
Kontakty
Zákaznická podpora
Zákaznická podpora
(Po-Pá, 8-16 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz